CO DĚLAJÍ VČELY V ÚNORU?

CO DĚLAJÍ VČELY V ÚNORU?

Zdálo by se, že včely ještě stále spí a nechávají si o jaru pouze zdát. Opak je pravdou. Včela medonosná nespí nikdy, ani v noci a ani v zimě. Celou zimu včely bdí a snaží se o udržení stále teploty pro přežití Proto jsou včely shluklé v tzv. zimním chumáči o tvaru koule. Uprostřed je včelí matka a včely  okolo ní vytvářejí teplo a pravidelně se střídají, aby se zkřehlé včely zvnějška také mohly ohřát ve středu chumáče. Posouvají se v úle a ujídají zásoby, tento pohyb můžeme pozorovat podle „drobečků“, odborně „měly“, kterou včely na podložce zanechávají. Tak se dá odhadnout nejen množství včel, ale i jejich kondice, neboť tato „měl“ se sbírá a posílá  na vyšetření. Toto vyšetření je pro včelaře povinné a sleduje se jím i výskyt a množství roztoče varroa destruktor.
Aby byly včely v plné síle až přijde jaro a bude třeba rychle opylovat rozkvetlé keře a ovocné stromy, začíná matka už kolem zimního slunovratu klást! A to je v době, kdy ještě nikdo z nás na jaro nemyslí.
Proto jsou včely pro náš život tak důležité, jako jeden z mála hmyzu nehybernuje a proto mohou včely na jaře vyrazit za snůškou a opylováním. Pokud by to tak nebylo, neměli bychom v létě a na podzim co sklízet.